2019 VISAA Division I Boys Basketball
First Round 2.26.19
No. 9 St. Anne’s-Belfield at No. 8 Bishop Sullivan, TBA
No. 12 Norfolk Academy at No. 5 Episcopal, TBA
No. 11 St. John Paul the Great at No. 6 Cape Henry, TBA
Potomac School at No. 7 Trinity Episcopal, TBA
Quarterfinals 2.27.19
STAB/BSC winner at No. 1 Paul VI
Episcopal/NA winner at No. 4 Flint Hill
Cape Henry/St. John Paul the Great winner at No. 3 St. Stephen’s & St. Agnes
Potomac/TES winner at No. 2 Bishop O’Connell
Semifinals 3.1.19 at Virginia State, 7 and 8:45 p.m.
Final 3.2.19 at Virginia State, 4 p.m.
VISAAA Division II Boys Basketball Tournament
First Round
No. 9 Norfolk Christian at No. 8 Virginia Academy, TBA
No. 12 Christchurch at No. 5 Steward School
No. 11 Norfolk Collegiate at No. 6 Highland School
No. 10 Nansemond Suffolk at No. 7 Hargrave
Quarterfinals
Norfolk Christian/Virginia Academy winner at No. 1 Blue Ridge School
Christchurch/Steward winner at No. 4 Middleburg Academy
Highland/Norfolk Collegiate winner at No. 3 Miller School
Hargrave/NSA winner at No. 2 Virginia Episcopal
Semifinals at Virginia State 3.1.19, 3:30 and 5:15 p.m.
Final at Virginia State 3.2.19, 2 p.m.
VISAA Division I Girls Basketball Tournament
First Round 2.26.19
No. 9 Collegiate at No. 8 Potomac School
No. 12 Bishop Sullivan at No. 5 Flint Hill
No. 11 St. Gertrude at No. 6 Flint Hill
No. 10 St. John Paul the Great at No. 7 Episcopal
Quarterfinals 2.27.19
Potomac/Collegiate winner at No. 1 Paul VI
BSC/Flint Hill winner at No. 4 Bishop O’Connell
St. Gertrude/TES winner at No. 3 Bishop Ireton
Episcopal/SJPG winner at No. 2 St. Anne’s-Belfield
Semifinals 3.1.19 at Steward School, 7 p.m. and 8:30 p.m.
Final 3.2.19 at Steward, 5 p.m.
2019 VISAA Division II Girls Basketball Tournament
First Round 2.26.19
No. 9 Fredericksburg Christian at No. 8 Isle of Wight
No. 12 Covenant at No. 5 Atlantic Shores
No. 11 Virginia Episcopal at No. 6 Nansemond Suffolk
No. 10 Trinity Christian at No. 7 Norfolk Collegiate
Quarterfinals 2.27.19
FCS/IOW winner at No. 1 Highland
Covenant/ASC winner at No. 4 Steward School
NSA/VES winner at No. 3 Seton School
NC/TCS winner at No. 2 Miller School
Semifinals 3.1.19 at Steward School, Noon and 1:30 p.m.
Final 3.2.19 at Steward School, 1 p.m.
2019 VISAA Division III Girls Basketball Tournament
First Round 2.26.19
No. 9 New Covenant at No. 8 Roanoke Catholic
No. 12 Tandem Friends at No. 5 Carlisle School
No. 11 Veritas Collegiate at No. 6 Veritas School
No. 10 Eastern Mennonite at No. 7 Stuart Hall
Quarterfinals 2.27.19
RC/NCS winner at No. 1 Richmond Christian
Tandem/Carlisle winner at No. 4 Banner Christian
Veritas/Veritas Collegiate winner at No. 3 Middleburg Academy
EM/Stuart Hall winner at No. 2 Brunswick Academy
Semifinals 3.1.19 at Steward School, 3 p.m. and 4:30 p.m.
Final 3.2.19 at Steward School, 3 p.m.